współczesny rynek pracy
fot. pixabay.com

W czasach niepewności coraz bardziej znaczące stają się kompetencje, które pozwalają działać pomimo napięć i kryzysów. Oto, czym się charakteryzuje współczesny rynek pracy i jak się na nim odnaleźć. Zapraszamy do lektury.

Elastyczność przede wszystkim

„Płynna rzeczywistość” – tak na temat zmian, które zachodzą w świecie pisał jeden ze znanych współczesnych filozofów. I rzeczywiście, wszystko płynie, jest poddane ciągłym przemianom, co powoduje, że nie ma nic pewnego w dzisiejszym świecie. Kolejne kryzysy ekonomiczne i zdrowotne pokazują, że ważne jest to, by umieć działać pomimo lęku i strachu przed nieznanym. Taka kompetencja jaką jest elastyczność i umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków przydaje się w każdych warunkach.

Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, by zdobyć dobrą pracę, pomyśl o tym, by rozwinąć w sobie tego rodzaju kompetencję. Dzięki temu będzie Ci znacznie łatwiej piąć się po szczeblach kariery. Umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków jest bardzo cenna. Jakie jeszcze umiejętności są doceniane na rynku pracy?

Otwartość na świat

Jeżeli chcesz się rozwijać, to „nigdy nie mów nigdy”. Otwartość na świat, na siebie i na drugiego człowieka, pozwoli Ci osiągać kolejne cele. Jeżeli będziesz prezentować postawę pełną pokory i chęci podjęcia współpracy, jak najbardziej wszystko będzie Ci się układać.

współczesny rynek pracy
fot. pixabay.com

Otwartość na świat sprawia, że człowiek próbuje nowych rzeczy i podejmuje nowe wyzwania z nadzieją ich powodzenia. Co więcej, otwartość na świat wiąże się z życzliwością wobec wszelkiego rodzaju inności: czy to chodzi u poglądy, czy też o cechy albo pomysły drugiego człowieka.

Jeżeli potrafisz zaakceptować punkt widzenia innej osoby, a jednocześnie przedstawić swój własny, jak najbardziej poradzisz sobie z realizacją różnych zadań wymagających współpracy zespołowej.

Szacunek wobec innych

Żadna praca nie ma racji bytu bez szacunku wobec swoich współpracowników czy też klientów. Jeżeli umiesz zachować się w różnych sytuacjach i z szacunkiem odnosić do innych osób, to już połowa sukcesu.

Współczesny rynek pracy potrzebuje pracowników, którzy mają rozwinięte kompetencje społeczne i kompetencje miękkie. Potrafią rozmawiać z innymi ludźmi, proponować im nowe rozwiązania, a jednocześnie nie zatracić tego, co najważniejsze – empatii i chęci zrozumienia dla drugiego człowieka.

Umiejętność komunikowania się

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że komunikowanie się to bardzo przydatna umiejętność. Nie chodzi tu tylko o to, by wyrazić swoje zdanie, ale o to, by przedstawić je w sposób zrozumiały i pełen szacunku dla innych osób.

Jeżeli nie potrafisz bronić swoich racji i rozmawiać z drugim człowiekiem, możesz mieć problemy związane z pracą zespołową. Na szczęście, zdolność komunikowania się można ćwiczyć i stale doskonalić. Dlatego, jeżeli zauważasz, że wstępnie nie idzie Ci ta zdolność, podejmij się tego, by wypracować tę umiejętność.

Jak to uczynić? Przede wszystkim porozmawiaj z osobami zaufanymi i zapytaj, co mógłbyś poprawić w swojej komunikacji. Spróbuj także skorzystać z oferty szkoleń. Postaw przede wszystkim na praktykę i dokładnie obserwuj jak reagują ludzie na Twoje różne wypowiedzi. W ten sposób usprawnisz swoją komunikację.

współczesny rynek pracy
fot. pixabay.com

Sprawdź także: Pieniądze czy atmosfera – co jest najważniejsze w pracy?

Wiedza z zakresu Twojej specjalizacji

Jeżeli zależy Ci na tym, by pracować na stanowisku eksperckim to niezbędna okaże się wiedza związana ściśle z konkretną pracą, którą masz wykonywać. Oprócz studiów i wiedzy teoretycznej, istotna jest również wiedza praktyczna. Dlatego już na studiach czy podczas kursów inwestuj w to, by poszerzać swoje kompetencje. Udzielaj się w grupach studenckich i kołach zainteresowań, ale także bierz udział w stażach, które pomogą Ci znaleźć zatrudnienie na wymarzonym stanowisku.

Możliwość zastosowania wiedzy w praktyce to szansa na to, by poszerzać swoje kompetencje i stać się cenionym specjalistą w swojej dziedzinie. Dlatego jeżeli zależy Ci na dobrej pracy, współczesny rynek pracy stoi przed Tobą otworem jeżeli masz konkretne umiejętności przydatne w Twojej branży.

Mamy nadzieję, że już wiesz, co jest niezbędne, by w dzisiejszym świecie odnieść sukces zawodowy.

Czytaj także: Praca w administracji biurowej – na czym polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here