Sposobów na to, by znaleźć pracę jest mnóstwo. Jedną z przestrzeni, z której można skorzystać w poszukiwaniu zatrudnienia są social media. Co można zrobić, by za pośrednictwem mediów społecznościowych znaleźć upragnioną pracę? Zapraszamy do lektury.

Znajdź swoją niszę

Zanim przejdziemy do omówienia tego, jak można wykorzystać social media do zdobycia pracy, podkreślimy, że bardzo istotne jest wstępne określenie, w jakiej branży chcesz pracować. Tak naprawdę każdy typ pracy rządzi się swoimi prawami również jeżeli chodzi o to, czy Internet, w tym social media to jest przestrzeń do tego, by znaleźć tam pracę.

Są takie zawody, gdzie znacznie ważniejszy jest kontakt bezpośredni z pracodawcą i trudno znaleźć pracę korzystając z social mediów. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje szereg zawodów, gdzie nabór na konkretne stanowiska odbywa się online. Dotyczy to przede wszystkim pracy biurowej, ale również w IT. Zatrudnienia w tej sposób mogą szukać także kelnerzy i inne osoby z branży gastronomicznej.

social media
fot. pixabay.com

Szukaj na grupach na Facebooku

Gdzie najlepiej rozpocząć poszukiwania nowej pracy? Oczywiście, od najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie, jakim jest Facebook. Pracy można szukać przeglądając ogłoszenia na grupach na Facebooku. Warto wykorzystać wyszukiwarkę i znaleźć grupy sugerujące obecność w nich osób poszukujących pracownika.

Nie trzeba znać konkretnej nazwy grupy, wystarczy, że zostaną wpisane słowa związane z pracą i będzie znacznie łatwiej namierzyć taką społeczność. Następnie należy przejrzeć ogłoszenia i wybrać to, które naszym zdaniem jest najciekawsze, tzn. odpowiada naszym potrzebom.

Jeżeli nie dostrzegasz ogłoszenia stworzonego pod Ciebie, wyjdź z inicjatywą i stwórz opis siebie oraz swojego doświadczenia. Następnie umieść je na grupie, której jesteś członkiem. Być może w ten sposób uda Ci się znaleźć upragnione zatrudnienie.

Co ważne, jeżeli nie masz konkretnej osoby w znajomych na Facebooku, może dojść do sytuacji, gdy w przypadku kontaktu z Tobą, Facebook automatycznie nie podeśle wiadomości, tylko znajdzie się ona w folderze: „Inne” na Facebooku. Z tego powodu niezbędne jest dokładne przeglądanie poczty na Messengerze, aby uniknąć sytuacji, gdy wiadomość od potencjalnego pracodawcy zostanie zagubiona.

Sprawdź także: Internet – czy można zarobić w sieci?

Ogłoś się na LinkedInie

Alternatywą do poszukiwania pracy poprzez portal społecznościowy Facebook, jest skorzystanie z portalu LinkedIn. W przeciwieństwie do Facebooka, LinkedIn to miejsce przeznaczone do dzielenia się swoim doświadczeniem zawodowym, udzielania informacji dotyczących swoich planów zawodowych oraz do publikacji treści związanych z poszukiwaniem pracy.

Tu możesz założyć swój profesjonalny profil i umieścić na nim informacje związane z Twoim doświadczeniem zawodowym, umiejętnościami czy wykształceniem. Jeżeli zależy Ci na tym, by znaleźć zatrudnienie, umieść na LinkedInie oznaczenie, że jesteś osobą otwartą na propozycje pracy.

LinkedIn to także ciekawe narzędzia w kontekście pozyskiwania nowych znajomych z branży i spoza niej. Jeżeli chcesz być bardziej atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy, warto dbać o znajomości z odpowiednimi osobami i zbudować swoją własną sieć kontaktów.

Wreszcie LinkedIn to platforma do pozyskiwania kontrahentów, klientów, zleceń i nowych możliwości zawodowych. Z LinkedIna możesz skorzystać, gdy to Ty jesteś rekruterem lub szukasz pracownika, który zasili szeregi Twojej firmy. Wystarczy, że się z nim skontaktujesz i napiszesz w sprawie współpracy. Kto wie, być może będzie to szansa na coś nowego.

Sprawdź także: Jak zarabiać na Instagramie?

Odwiedź fora internetowe

W poszukiwaniu pracy oczywiście warto odwiedzić fora internetowe. Wiele z nich posiada bezpośrednio swoje konta w social mediach, do których zaliczyć można nie tylko Facebook czy LinkedIn, ale też Instagram czy TikTok.

Popularnością cieszą się również wszelkie ogłoszenia w formie nagrań na Youtube.

Dodaj ogłoszenie na TikToku lub Instagramie

Chcąc zdobyć zatrudnienie, możesz dodać ogłoszenie na Facebooku, ale możesz też wykorzystać do tego inne kanały dotarcia, jak: TikTok czy Instagram. Tak naprawdę od tego, gdzie znajduje się grupa docelowa, czyli Twój potencjalny pracodawca, zależy to, jaki kanał komunikacji wykorzystać.

social media
fot. pixabay.com

Zarabiaj prowadząc social media

Do problemu można podejść nieco inaczej, tzn. sprawić, by to social media były przestrzenią, w której będziesz pracować. Zawody, na które obecnie jest pobyt to specjalista ds. mediów społecznościowych, twórca treści, np. copywriter czy grafik. Możesz również zostać moderatorem w social mediach. Praca w social mediach czeka!

Social media to doskonała płaszczyzna, by znaleźć pracę, ale też, by zarabiać.

Czytaj także: Branże przyszłości – zobacz, w czym szukać pracy!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here