ile zarabia strażak
fot. pixabay.com

Będąc strażakiem narażasz swoje zdrowie, a czasem również i życie, by ratować innych ludzi oraz ich mienie. Zobacz, na jaką kwotę jest wyceniana Twoja praca. Dowiedz się, ile zarabia strażak.

Pensja podstawowa strażaka

Szeregowi strażacy w Państwowej Straży Pożarnej mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu od 2000 złotych brutto do 3000 złotych brutto. Natomiast ci wyżej postawieni – oficerowie – mogą liczyć nawet na około 8000 złotych brutto pensji podstawowej.

Jak widać, chcąc być dobrze opłacanym strażakiem warto zadbać o swoją edukację w zakresie pożarnictwa – na przykład kończąc wybraną Szkołę Aspirantów czy studia wyższe związane z tym obszarem. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze wynagrodzenie już od początku pełnienia swojej służby pożarniczej.

Czytaj również: Praca strażaka – jak wygląda, obowiązki i wymagania

Na jakie dodatki do pensji mogą liczyć strażacy? Dodatek za stopień

Ogromne znaczenie przy określeniu wynagrodzenia strażaka mają również wszelkiego rodzaju dodatki.

Dodatek za stopień, który strażak posiada wynosi od 380 złotych brutto do 1080 złotych brutto.

ile zarabia strażak
fot. pixabay.com

Kolejnym dodatkiem do pensji podstawowej, na który mogą liczyć strażacy to ten związany z udziałem w akcjach ratowniczych. Może on wynosić nawet połowę wysokości wynagrodzenia podstawowego.

Dodatek stażowy

Innym rodzajem dodatku do pensji strażaka jest tzw. dodatek stażowy. Może on wynieść maksymalnie 20 procent wynagrodzenia podstawowego przy założeniu, że strażak przepracuje 20 lat pracy. Za każdy rok pracy procent wynagrodzenia rośnie o 1.

W pierwszym roku pracy jest to kwota o wartości 2 procent wynagrodzenia podstawowego. W drugim roku pracy to stawka odpowiadająca 2 proc. + 0,5 proc. wynagrodzenia podstawowego. Z każdym kolejnym rokiem stawka z tego tytułu proporcjonalnie rośnie o 0,5 procent. Nie może jednak przekroczyć 20 procent wynagrodzenia podstawowego. Dlatego nawet jeżeli strażak będzie pracować dłużej niż 20 lat, dodatek z tego tytułu będzie wynosić 20 procent.

Ile zarabia strażak? Warunki pracy mają znaczenie przy określaniu pensji

Dodatek z tytułu: Praca w warunkach uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia również jest wypłacany. Wszystko zależy od poziomu szkodliwości.

W przypadku pierwszego stopnia szkodliwości strażak może liczyć na wynagrodzenie dodatkowe rzędu 5 procent pensji podstawowej. Praca w bardziej uciążliwych warunkach określanych drugim stopniem szkodliwości to dodatek w wysokości 10 procent podstawowej stawki. Trzeci i czwarty stopień szkodliwości wiążą się natomiast z takimi stawkami jak odpowiednio dla trzeciego stopnia – 15 procent dodatku oraz dla czwartego stopnia – 20 procent dodatku.

Ile zarabia strażak? Pełne podsumowanie

Spójrzmy na jakie pieniądze mogą ostatecznie liczyć strażacy po zliczeniu pensji podstawowej oraz dodatków do wynagrodzenia. Po sześciu latach pracy w straży sekcyjny może liczyć na średnie zarobki w wysokości 3,5 tysiąca złotych. Natomiast młodszy aspirant po czterech latach służby otrzyma średnio  4140 złotych miesięcznie. Średnie miesięczne wynagrodzenie młodszego kapitana to prawie 5 tysięcy złotych.

Zarobki różnią się także w zależności od województwa. Najwięcej zarobią strażacy pracujący w województwie mazowieckim, pomorskim, podlaskim łódzkim i zachodniopomorskim. Najmniejsze wynagrodzenie otrzymają natomiast strażacy z podkarpackiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Wiele jednak zależy od indywidualnej sytuacji każdej zatrudnionej osoby.

ile zarabia strażak
fot. pixabay.com
Czy strażacy ochotnicy zarabiają?

Wiele osób zastanawia się, czy strażacy ochotnicy otrzymują wynagrodzenie za swoje działania ratunkowe. Ochotnicy mogą liczyć na ekwiwalent pieniężny za każdą przepracowaną godzinę. Według przepisów wynagrodzenie nie może przekraczać 1/175 przeciętnej wypłaty. Regulacje prawne wskazują, że może to być maksymalnie około 25 złotych brutto za godzinę. Gminy jednak nie płacą często tak wysokich – w ich mniemaniu – kwot. Zwykle jest to kwota o wiele niższa, bo około 16 złotych brutto za godzinę.

Czy już wiesz, ile zarabia strażak? Czy takie wynagrodzenie Cię satysfakcjonuje? Jeśli tak, zobacz jak zostać strażakiem i zrealizuj to marzenie zawodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here