praca strażaka
fot. pixabay.com

Praca strażaka uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Ciągłe ryzyko, adrenalina, ale także podziw społeczny sprawiają, że ten zawód wybierają ludzie ambitni, troszczący się o innych, ale również lubiący ryzyko. Zobacz, jak wygląda praca strażaka.

Praca strażaka – z jakimi obowiązkami się wiąże?

Niektórym osobom zawód strażaka kojarzy się przede wszystkim z gaszeniem pożarów. Tymczasem praca ta wiąże się również z szeregiem innych obowiązków. Strażacy bowiem oprócz gaszenia ognia, ratują także ludzi, którzy ucierpieli w różnego rodzaju wypadkach – począwszy od tych drogowych, poprzez wodne, a na górskich skończywszy. To strażacy dbają o to, by ewakuować ludzi podczas powodzi czy innego niebezpiecznego zjawiska przyrodniczego. Są wszędzie tam, gdzie ich potrzebują.

Już sama treść przysięgi – ślubowania strażackiego zawiera wszak elementy, które wskazują na to, że zadaniem strażaka będzie ratowanie zagrożonego zdrowia, życia, jak również mienia. Aby taka praca strażaka przebiegała bez zbędnych komplikacji strażak zobowiązany jest do uczestniczenia w różnego rodzaju szkoleniach i ćwiczeniach, które podnoszą jego ogólną sprawność fizyczną.

praca strażaka
fot. pixabay.com

Recertyfikacja obowiązkiem strażaka

Testy z kwalifikowanej pierwszej pomocy i ich pozytywne zaliczenie to kolejne zadanie w pracy strażaka. Każdy strażak zatrudniony w Państwowej Straży Pożarnej ma obowiązek ich zdania. Testy z KPP odbywają się co dwa lata.

Co roku natomiast strażak musi poddać się testom sprawnościowym. Zadaniami do wykonania podczas testów są: podciąganie na drążku, bieg po kopercie i Beep Test. Ten ostatni polega na bieganiu według ustalonego rytmu około 10-20 metrów. Wyróżnia się kilka poziomów trudności związanych z tym ćwiczeniem.

Konserwacja sprzętu

Praca strażaka to nie tylko pomoc ludziom, to także dbałość o sprzęt, którego jednostka używa do udzielania pomocy. Na każdej służbie strażacy zobowiązani są do kontroli swoich pojazdów.

Raz w tygodniu natomiast strażacy zajmują się konserwacją wozu strażackiego i innych urządzeń dostępnych na ich stanowiskach pracy. Wykonywanie przeglądów technicznych jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa samych strażaków. Istotne więc, by było to przeprowadzone dokładnie.

Inspekcje gotowości

Strażacy minimum raz w roku muszą liczyć się z inspekcją gotowości w swojej jednostce. Taka kontrola wiąże się ze sprawdzaniem wiedzy strażaków oraz ich szybkości w działaniu. Podczas testu jest liczony czas od ogłoszenia wyjazdu do wyjazdu. Każdy strażak jest testowany pod kątem znajomości sprzętu, przechodzi także test wiedzy z każdego obszaru pożarnictwa. Strażacy otrzymują również ćwiczenie polegające na pozorowanym wypadku i muszą poradzić sobie z jego wykonaniem.

Prawa i obowiązki strażaków a prawo

Kwestie związane z wymaganiami wobec strażaków oraz przywilejami strażaków spisano w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej w rozdziale VII. W myśl zawartych tam przepisów strażak to funkcjonariusz publiczny. To oznacza, że w związku z pełnieniem swoich obowiązków korzysta z ochrony dla funkcjonariuszy publicznych, która została przewidziana w kodeksie karnym. Mówi o tym art. 57 przytoczonej ustawy.

praca strażaka
fot. pixabay.com

Wiele osób zastanawia się, czy strażak może podejmować dodatkową pracę poza służbą w swojej jednostce? Okazuje się, że tak. Pod warunkiem jednak, że otrzyma pisemną zgodę przełożonego uprawnionego do mianowania lub powoływania strażaka na stanowisko służbowe. Co ważne, strażak nie może podejmować dodatkowej pracy, która by podważała zaufanie wobec Państwowej Straży Pożarnej czy była sprzeczna z obowiązkami strażaka wynikającymi z ustawy. Obowiązkiem strażaka jest składanie oświadczeń o stanie majątkowym.

Zawód strażaka wiąże się z ogromnym ryzykiem, jeżeli jednak chcesz go wykonywać, zobacz: Jak zostać strażakiem? W tym artykule piszemy o najważniejszych wymaganiach związanych z tą pracą oraz przedstawiamy ścieżkę kariery, jaką może przejść strażak.

Sprawdź również na jakie wynagrodzenie może liczyć strażak. Przeczytasz o tym w artykule: Ile zarabia strażak?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here