ile zarabia weterynarz
fot. pexels.com

Każdy, kto rozważa pracę weterynarza, powinien zastanowić się, czy stawka, jaką zarabia przeciętny przedstawiciel tego zawodu jest dla niego satysfakcjonująca. Warto mieć na uwadze kwestie finansowe, ponieważ to dzięki pieniądzom człowiek może w ogóle funkcjonować w społeczeństwie i realizować swoje potrzeby. Zobacz, ile zarabia weterynarz.

Czy jest popyt na usługi weterynarzy?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez EuroMonitor w Polsce mieszka wiele milionów zwierząt domowych. Polacy ze wszystkich zwierząt najbardziej kochają psy, bo właśnie najwięcej psów, a nie kotów czy chomików, mieszka w polskich domach. Pracy jako weterynarz raczej Ci nie zabraknie.

Częściej na ten zawód decydują się kobiety niż mężczyźni. Mimo to można mówić o niszy dla obu tych płci.

Dodatkowo coraz więcej naszych rodaków dba o swoje zwierzęta. Zakłada im książeczki zdrowia i wysyła do lekarzy. Dzięki temu weterynarze mają możliwość zarabiania pieniędzy często większych niż poprzednie pokolenia.

Dowiedz się także: Praca weterynarza – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Od czego zależą stawki weterynarzy?

Można wyróżnić kilka czynników, które wpływają na wysokość stawek weterynarzy. Po pierwsze jest to popyt na tego rodzaju usługi. Równie istotna jest także konkurencja pomiędzy konkretnymi klinikami czy lecznicami dla zwierząt. Decydują również umiejętności weterynarza. Jeżeli na przykład weterynarz świetnie radzi sobie z nawet najgorszymi przypadkami, właściciele pupili są w stanie zapłacić ogromne sumy pieniędzy, by ratować przyjaciela.

ile zarabia weterynarz
fot. pixabay.com

Zupełnie inaczej zarabiają weterynarze w zależności od specjalizacji. Inną stawkę otrzymają ci, którzy badają zwierzęta przeznaczone na ubój w rzeźni. Inaczej zarabiają ci, którzy zajmują się chorobami zwierząt hodowlanych, a jeszcze inną stawkę otrzymują ci leczący zwierzęta domowe.

Zobacz także: Praca weterynarza – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Wszystko także zależy od rodzaju usługi, którą oferują. Dlatego mniej klient zapłaci za na przykład usługę, którą może wykonać niemal każdy weterynarz – na przykład szczepienie zwierzaka, a o wiele więcej za skomplikowaną operację ratującą życie. Wiele zależy również od terminu, w jakim klient chce skorzystać z naszych usług. Jeżeli jest to termin niecierpiący zwłoki, natychmiastowy, naturalnie można policzyć sobie więcej.

Oczywiście, inną stawkę otrzyma lekarz weterynarii, a inną technik weterynaryjny. O różnicach pomiędzy obiema profesjami pisaliśmy w tekście: Jak zostać weterynarzem?

Znaczenie ma również to kiedy pełnisz dyżur, czy w tzw. normalny dzień roboczy, sobotę czy też dzień ustawowo wolny od pracy. Równie istotna jest tu także pora dnia. Jeżeli pracujesz w nocy, Twoje zarobki za nocną zmianę mogą być wyższe niż zapłata za zmianę dzienną.

Ile zarabia weterynarz?

ile zarabia weterynarz
fot. pexels.com

Odpowiadając na to pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi, bo jak wykazaliśmy powyżej wiele zależy od zmiennych zewnętrznych związanych już z praktycznym wykonywaniem zawodu. Co więcej, dane zbierane przez różne serwisy to zwykle jedynie wyliczenia powstałe na podstawie ankiet internautów. Może być ich na przykład kilkadziesiąt, co nie stanowi próby reprezentatywnej całego społeczeństwa. Bardzo często sami ankietowani zaniżają lub zawyżają kwoty, które w rzeczywistości zarabiają.

Według portalu zajmującego się kwestią wynagrodzeń, mediana zarobków weterynarza w styczniu 2020 roku wynosiła 4220 złotych brutto. Sytuacja związana ze stanem zdrowia zwierząt od tego czasu nie uległa diametralnej zmianie, dlatego najprawdopodobniej i w tym roku zarobki weterynarza są podobne.

Bardzo istotną informacją jest to, że – jak wskazuje badanie – 50 procent lekarzy weterynarzy zarabia pomiędzy 3390 złotych a 5340 złotych. Kwoty podane są w brutto. Kłóci się to z wizją i stereotypem lekarza zarabiającego krocie.

Jedna czwarta lekarzy weterynarii zarabia poniżej tej kwoty najniższej, a jedna czwarta powyżej kwoty najwyższej. Wszystko zależy więc od Twojej indywidualnej sytuacji.

Wpływ na wyższe zarobki na pewno będzie miał staż pracy. Na początku nie zarobisz tyle, co Twój starszy doświadczeniem i stażem kolega. Dlatego chcąc zostać weterynarzem i zastanawiając się ile zarabia weterynarz, weź pod uwagę różne zmienne. Wraz z rozwojem swojej kariery i na przykład otwierając własny gabinet, Twoja wypłata wzrośnie – nawet kilka czy kilkanaście razy.

Pozostaje być cierpliwym i dążyć do upragnionego celu. Powodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here