spółka akcyjna
fot. pixabay.com

Spółka akcyjna to rodzaj spółki, którą może zawiązać jedna lub więcej osób. Poznaj lepiej ten twór i dowiedz się, jakie są szczegółowe zasady jej zakładania. Jakie obowiązki ciążą na założycielach? Zapraszamy do lektury.

Powstanie spółki akcyjnej – wymagania

Zacznijmy od kwestii związanej z tym, jak założyć spółkę akcyjną. To zagadnienie reguluje art. 306 Kodeksu Spółek Handlowych. Zgodnie z przepisem, aby powstała spółka akcyjna, muszą być spełnione cztery warunki.

Wymaga się zawiązania spółki, w tym podpisania statutu przez założycieli, a także wniesienia przez akcjonariuszy wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, z uwzględnieniem art. 309 par. 3 i par. 4 wskazanej ustawy. Niezbędne jest również ustanowienie zarządu oraz rady nadzorczej, jak również wpis do rejestru. To cztery kroki, dzięki którym powstanie spółka akcyjna.

Założyciele spółki akcyjnej – czyli kto może zawiązać spółkę?

Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, kto może zawiązać spółkę akcyjną. Według art. 301 par. 1 KSH, zawiązać spółkę akcyjną może jedna albo więcej osób. W zasadzie nie ma tu większych ograniczeń w tym zakresie. Jedynym wyjątkiem jest zakaz zakładania spółki akcyjnej przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Założycielami spółki – w myśl art. 301 par. 3 – są osoby podpisujące statut. Przy tej okazji warto wspomnieć, że statut spółki akcyjnej powinien być stworzony w formie aktu notarialnego. Akcjonariusze mają obowiązek pokrywania jedynie tych świadczeń, które są określone w statucie. Nie odpowiadają oni za zobowiązania spółki.

spółka akcyjna
fot. pixabay.com

Jednoosobowa spółka akcyjna – czy może istnieć?

Niektórzy z nas mają potrzebę założenia jednoosobowej spółki akcyjnej. Czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak. Potwierdza to art. 301 par. 1. Kodeksu Spółek Handlowych. Warto też zwrócić uwagę na kolejne przepisy, które regulują bardziej szczegółowo kwestie związane z jednoosobową spółką akcyjną. Według art. 303 par. 1, w tego rodzaju spółce, wszystkie uprawnienia walnego zgromadzenia wykonuje jedyny akcjonariusz.

Ponadto oświadczenie woli jedynego akcjonariusza lub gdy wszystkie akcje spółki przysługują jedynemu akcjonariuszowi albo jedynemu akcjonariuszowi i spółce, powinno zostać złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Czytaj także: Naczelne zasady postępowania cywilnego

Statut spółki akcyjnej – wytyczne

Jak już wiemy, aby zawiązać spółkę akcyjną, jej statut musi zostać podpisany. Jakie elementy są niezbędne, by uczynić zadość wymogom ustawowym. Po pierwsze, taki dokument powinien określać firmę i siedzibę spółki, jej przedmiot działalności, czas trwania spółki, o ile jest zakładana na czas oznaczony. Bardzo ważne jest też wskazanie wysokości kapitału zakładowego oraz kwoty wpłaconej przed zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego. W statusie należy uwzględnić wartość nominalną akcji, a także ich liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne, czy na okaziciela.

spółka akcyjna
fot. pixabay.com

Statut spółki akcyjnej musi określać również liczbę akcji poszczególnych rodzajów oraz związane z nimi uprawnienia. Oczywiście, taki dokument nie obejdzie się również bez nazwisk i imion albo firm (nazw) założycieli. Jeżeli spółka planuje dokonywać ogłoszeń poza Monitorem Sądowym i Gospodarczym, należy uwzględnić również pismo do ogłoszeń. Statut precyzować winien też liczbę członków zarządu oraz rady nadzorczej. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, wystarczy, że tego rodzaju dokument wskazuje na co najmniej minimalną lub maksymalną liczbę członków tych organów oraz podmiot uprawniony do ustalenie składu zarządu lub rady nadzorczej.

Czytaj także: Sprawy rozpatrywane w postępowaniu cywilnym

Inne informacje, które obowiązkowo pod rygorem bezskuteczności powinien zawierać statut, zostały unormowane w art. 304 par. 2 KSH.

Warto wspomnieć, że kapitał zakładowy spółki akcyjnej wynosi minimum 100 000 zł. Z kolei wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz. Według art. 310 par. 1 zawiązanie spółki akcyjnej następuje w momencie objęcia wszystkich akcji.

Więcej informacji związanych ze spółką akcyjną, poszczególne wymagania w tym zakresie, znajdziesz w Kodeksie Spółek Handlowych.

Czytaj także: Księgi wieczyste – poznaj społeczno-gospodarcze znaczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here