Dlaczego warto łączyć pracę ze studiami
fot. pixabay.com

Wiele osób zastanawia się, czy studia mogą być przepustką do dalszej kariery. Okazuje się, że tak. Trzeba jednak w odpowiednim momencie rozpocząć zbieranie swojego doświadczenia zawodowego. Sprawdź, dlaczego warto łączyć pracę ze studiami.

Zdobywasz niezbędne doświadczenie

Pracując w trakcie studiów masz okazję wcześniej niż rówieśnicy zdobyć cenne doświadczenie zawodowe. W czasach, gdy na wielu stanowiskach wymagane są kompetencje związane z praktyczną znajomością zawodu, rozpoczęcie swojej drogi zawodowej jeszcze w trakcie studiów to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu kończąc studia możesz mieć już na koncie kilka ciekawych projektów, którymi będziesz mógł pochwalić się w swoim CV. Z pewnością da Ci to przewagę konkurencyjną nad rówieśnikami.

Pokazujesz przyszłemu pracodawcy swoją zaradność

Pamiętaj, że liczy się nie tylko doświadczenie bezpośrednio związane z zawodem, ale również wszelkiego rodzaju staże i podejmowane prace. Jeżeli w trakcie studiów potrafiłeś łączyć zajęcia na uczelni z pracą zawodową, udowadniasz, że jesteś osobą, która potrafi dobrze zorganizować sobie czas i dać sobie radę z wieloma obowiązkami. To umiejętność bardzo przydatna w pracy, gdzie terminy wciąż gonią. Praca w trakcie studiów to także dowód na to, że jesteś odpowiedzialny za swoje finanse i na własne potrzeby zarabiasz samodzielnie. Jest to więc potwierdzenie tego, że będziesz osobą samodzielną, na którą będzie można liczyć.

Udowadniasz, że jesteś samodzielny i pracowity

Każda osoba, która potrafi połączyć ze sobą wiele obowiązków, doskonale wie, z iloma wyrzeczeniami wiąże się taka aktywność. Dlatego choć praca podczas studiów to wyzwanie, to jednak warto je podjąć, by móc cieszyć się z samodzielnie zarobionych pieniędzy, ale również wykształcać w sobie takie cechy jak: samodzielność, zdyscyplinowanie czy pracowitość. Z życiowego punktu widzenia praca podczas studiów to namiastka dorosłości.

Dlaczego warto łączyć pracę ze studiami
fot. pixabay.com

Sprawdź także: Gdzie szukać ofert pracy? Kilka wskazówek

Uczysz się panować nad stresem

Na co dzień nie tylko się uczysz, ale również musisz umieć radzić sobie z obowiązkami w pracy. Dzięki temu zdobywasz umiejętność planowania czasu oraz działania pod jego presją. Pewne rzeczy, jak np. zadania na studia muszą zostać wykonane, a Ty musisz potrafić wywiązać się także z wymagań stawianych w pracy.

Możesz zastosować zdobytą wiedzę w praktyce

Jeżeli jednocześnie studiujesz i pracujesz, a Twoja praca wiąże się bezpośrednio z Twoim kierunkiem studiów, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Dzięki temu możesz wykorzystywać wiedzę zdobywaną na studiach w praktyce. Masz możliwość sprawdzenia, czy pewne teorie mają zastosowanie w rzeczywistości.

Uczysz się budować relacje i współpracować

Praca to nie tylko obowiązki, ale również relacje z innymi osobami. Dzięki pracy podczas studiów nabywasz kompetencje miękkie. Uczysz się rozmawiać z ludźmi, a także zdobywasz wiedzę, jak ich słuchać, by efektywnie zrealizować konkretne zadanie. Ćwiczyć więc swoje umiejętności komunikacyjne. Czas studiów to świetny moment na to, by eksperymentować w tym zakresie i zdobywać nowe doświadczenia. Jako, że zwykle jeszcze jesteś na utrzymaniu rodziców lub możesz liczyć na stypendia socjalne, nie musisz martwić się o to, że stracisz pracę. Taka obawa mogłaby zaprzątać Twoje myśli już po studiach.

Zdobywasz wiedzę na temat własnych potrzeb zawodowych

Po co jeszcze pracować podczas studiów? Otóż, dzięki takiemu doświadczeniu dowiadujesz się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Rozpoznajesz, w którą stronę warto iść.  Masz okazję także przetestować, w czym nie czujesz się dobrze. To prawdziwy trening przed prawdziwym życiem. Pracując w trakcie studiów odkrywasz, co Cię najbardziej interesuje w danej pracy. Wysiłek zawodowy jeszcze podczas kształcenia może przynieść także wiedzę na temat tego, że konkretny zawód po prostu Ci się nie podoba. Dzięki temu możesz szukać nowych dróg rozwoju.

Dlaczego warto łączyć pracę ze studiami
fot. pixabay.com

Mamy nadzieję, że już wiesz, dlaczego warto łączyć pracę ze studiami. Pamiętaj, że każda aktywność zawodowa podczas studiów to możliwość zdobycia cennego doświadczenia, a także lepszego poznania siebie i swoich oczekiwań zawodowych.

Polecamy: Workation – praca i wakacje w jednym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here